Powięź piersiowo lędźwiowa (łac. thoracolumbar fascia – TLF) to jedna z najbardziej złożonych powięzi w ludzkim ciele, a która jednocześnie odgrywa wiele ciekawych i ważnych dla ludzkiego ciała funkcji. Z tego względu może też powodować różne dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa.
– Łączy ona wierzchołki wyrostków kolczystych kręgów lędźwiowych z piersiowymi i więzadłem nadkolcowym oraz pośrodkowym grzebieniem kości krzyżowej i przyśrodkowym odcinkiem grzebienia kości biodrowej.
Prościej mówiąc biegnie od kości krzyżowej i odcinku lędźwiowego wzdłuż kręgosłupa aż do odcinka piersiowego i szyjnego.
– Zawiera również włókna nerwowe, przez które w połączeniu z mięśniami staje się przekaźnikiem napięć pomiędzy mięśniami grzbietu, brzucha oraz kulszowo-goleniowymi i dostarcza wielu istotnych informacji na temat zaburzeń napięć tych mięśni.
Za utrzymanie stabilności ciała odpowiada głównie kręgosłup, a szczególnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Oprócz niego istotną rolę odgrywa także układ mięśniowo-powięziowy, bez którego kręgosłup nie byłby w stanie sam utrzymać prawidłowej postawy.
Funkcją powięzi piersiowo-lędźwiowej jest zatem pomoc kręgosłupowi – https://www.movuto.pl/o-powiezi-slow-kilka.html
Otaczając mięśnie przykręgosłupowe, posiada jednocześnie połączenie z mięśniami brzucha. Dzięki temu tworzy zwartą dolną partię tułowia i pozwala utrzymać stabilność ciała.
Dzięki tak skomplikowanej budowie struktura ta dostarcza wielu możliwości, które wprawiony fizjoterapeuta będzie mógł wykorzystać w trakcie terapii.